czwartek, 13 grudnia 2018

Wystawa Podsumowująca Katowice Street Art AiR 2018

Powrót na stronę WWW:
https://katowicedzis.pl/

Wystawa Podsumowująca Katowice Street Art AiR 2018

14 grudnia 2018 r. o godzinie 18.00
Galeria 5
Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek
Plac Sejmu Śląskiego 2, Katowice

Wystawa: 14.12.2018 – 03.02.2019
Galeria czynna od wtorku do niedzieli, od 11.00 do 19.00

Artyści Katowice Street Art AiR 2018:
Honorata Martin (PL)
Kamila Szejnoch (PL)
Open Group (Yuriy Biley, Stanislav Turina, Pavlo Kovach, Anton Varga) (UA)
Kavachi (Ahmet Kavas) (TR)
Danilo Milovanović (BiH)
Alexey Salmanov (UA)
Artur Wabik (PL)
Márton Barabás (HU)


Katowice Street Art AiR podsumowuje kolejny rok rezydencji artystycznych wystawą w Galerii 5 Miasta Ogrodów. Przez ostatnie 12 miesięcy w Katowicach działało 8 artystów i grup artystycznych. Ich działania naznaczyły miasto w sposób widoczny, ale wręcz przeciwnie – było efemerycznymi działaniami, które objęły wybrane grupy mieszkańców lub dotarły tylko do tych najbardziej spostrzegawczych.
Do bardziej spektakularnych należał wielki „dywan” utkany wraz z chętnymi przez Ahmeta Kavasa i zawieszony na jednym z bloków osiedla Tysiąclecia czy efemeryczny i wzbudzający gorące dyskusje ogród zen Kamilii Szejnoch na szczycie hałdy w Kostuchnie. Mniej widowiskowe, ale o nie mniejszym oddźwięku były z kolei choćby działania Honoraty Martin, która zapraszała mieszkańców katowickich dzielnic do wspólnego stołu ustawionego na ulicach.
Katowice Street Art AiR odbył się w roku, w którym w Katowicach ma miejsce Szczyt Klimatyczny ONZ (COP24), dotyczący realnych zagrożeń, jakim jest ocieplenie klimatu, zanieczyszczenie powietrza, przeludnienie czy uchodźcy klimatyczni. To sprawy, które dotyczą nas wszystkich, bez względu na narodowość, wyznanie, kolor skóry płeć czy poglądy polityczne. Sztuka zaangażowana staje się narzędziem do dyskusji, odgrywając jednocześnie ogromną rolę w kształtowaniu świadomości społecznej.
Zaproszeni w tym roku artyści odpowiedzieli twórczo na wezwanie do dialogu i działania. W przestrzeni miejskiej pojawiły się obiekty, instalacje czy działania prowokujące mieszkańców do refleksji nad swoim rodowodem kulturowym, a także nawołujące do wzajemnego szacunku, mające uwrażliwić na problemy współczesności. Trudno mówić przecież o sztuce bez kontekstu społecznego, bez nawiązania do aktualnej sytuacji, bez reakcji na bodźce zewnętrzne i zmiany w błyskawicznym tempie zachodzące w aktualnym świecie. Artysta nigdy nie tworzy w próżni, w oderwaniu od otaczającej go rzeczywistości.
Czy możemy tylko patrzeć widząc ludzi, takich samych jak my, ryzykujących życie w dramatycznej walce o przeżycie, w podróży do obiecanej ziemi? Czy możemy być bierni wobec przemocy wymierzonej w innych, obcych, a jednak takich samych? Czy możemy być bezczynni, gdy naruszana jest godność ludzka, nierespektowane prawa kobiet, mniejszości narodowych, niszczona przyroda, a mowa nienawiści z rynsztoka przechodzi do mainstreamu? Czy życie w ułudzie końca historii może być usprawiedliwieniem naszej obojętności? Czy posiadamy umiejętność bycia suwerenem swojego losu. Na ile naprawdę potrafimy być większymi czy mniejszymi wspólnotami, lokalnymi, narodowymi, ponadnarodowymi – po prostu ludzkimi, czy bardziej zbiorem wolnych, ale pojedynczych molekułów. Wszystkie te pytania - które pojawiają się w tekście kuratorskim Matyldy Sałajewskiej - zadane zostały artystom biorącym udział w programie rezydencyjnym Katowice Street Art AiR 2018. Powstałe prace są sumą doświadczeń, refleksji i wrażliwości twórców, którzy spędzili w Katowicach dwa miesiące obcując z miastem i jego mieszkańcami.
Honorata Martin, Kamila Szejnoch, Oleksii Salmanov, Open Group, Kavachi (Ahmet Kavas, Danilo Milovanović, Artur Wabik oraz Márton Barabás – artyści z różnych miejsc w Europie podjęli dialog z Katowicami, o Katowicach i w Katowicach. Efekty całorocznych działań zobaczyć będzie można na Wystawie Podsumowującej KSA AiR 2018.


JESZCZE PRZYPOMINAMY LUDZI

Od czasów Jerycha ulica jest idealną sceną, przestrzenią otwartą, wspólną agorą – miejscem spotkań, gdzie można się wypowiedzieć, prezentować siebie i swoje poglądy między innymi poprzez sztukę. Wstęp wolny, brak selekcji na bramce, miejsca nienumerowane, seanse nie biletowane. Spotkanie twarzą w twarz, gdzie nie ma miejsca na udawane emocje, na ctrl-zet i na dubel. Nie można schować się za ekranem, przywdziać skóry avatara, ukryć prawdy. Tu prawda jest punktem wyjścia. Niewiele pozostało takich miejsc.
Trudno mówić o sztuce bez kontekstu społecznego, bez nawiąż ań do aktualnej sytuacji, bez reakcji na bodźce zewnętrzne i zmiany w błyskawicznym tempie zachodzące we współczesnym świecie. Artysta nigdy nie tworzy w próżni, w oderwaniu od otaczającej go rzeczywistości. Drogowskazem niech będą słowa Ai Wei Wei’a „Jeśli moja sztuka nie ma nic wspólnego z ludzkim cierpieniem i żalem, to po co jest ta sztuka?”.
Każdego dnia dobiegają nas wiadomości, szokujące obrazy ludzkiego nieszczęścia. Wschód – zachód. Bogata północ – biedne południe. Ogrom nierówności, kryzys migracyjny. Jak reagujemy? Vaclav Havel konstatował „Tragedią współczesnego człowieka jest nie to, że wie on coraz więcej o sensie swego życia, lecz że coraz mniej zajmuje się tym pytaniem” Czy możemy tylko patrzeć widząc ludzi, takich samych jak my, ryzykujących życie w dramatycznej walce o przeżycie, w podróży do obiecanej ziemi? Czy możemy być bierni wobec przemocy wymierzonej w innych, obcych, a jednak takich samych? Czy możemy być bezczynni, gdy naruszana jest godność ludzka, nierespektowane prawa kobiet, mniejszości narodowych, niszczona przyroda, a mowa nienawiści z rynsztoka przechodzi do mainstreamu? Czy życie w ułudzie końca historii może być usprawiedliwieniem naszej obojętności?
Czy posiadamy umiejętność bycia suwerenem swojego losu. Na ile naprawdę potrafimy być większymi czy mniejszymi wspólnotami, lokalnymi, narodowymi, ponadnarodowymi – po prostu ludzkimi, czy bardziej zbiorem wolnych ale pojedynczych molekułów.

Matylda Sałajewska
Kuratorka Katowice Street Art AiR 2018

Powrót na stronę WWW:
https://katowicedzis.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

przekierowanie na domeny

Z katowicedzis na domeny