wtorek, 11 grudnia 2018

Konwektykiel

Powrót na stronę WWW:
https://katowicedzis.pl/

Konwentykiel „Blaski i cienie wielkich arystokratów - Hochbergowie” – to promowanie śląskiej historii w atrakcyjnej dla widza formie. Widowisko odbędzie się w Bibliotece Śląskiej 12.12.2018r. Początek godzina 17.00. W trakcie spotkania, odbędzie się promocja albumu „Hobergowie – Hohbergowie – Hochbergowie, trzy nazwiska – jeden ród”, autorstwa Arkadiusza Kuzio-Podruckiego. Konwentykiel uświetni występ maestro Klaudiusza Jani. W wielkim finale zobaczymy współczesne wcielenie najpiękniejszej księżniczki XIXw. Daisy von Pless.

 Partnerami wydarzenia są: Miasto Katowice i Biblioteka Śląska.
W trakcie V Konwentyklu usłyszeć będzie można o tym jak panowie na Pszczynie, będący też właścicielami sporej części Katowic, zbudowali wielką fortunę. Opowiemy o Daisy, tej angielskiej, arystokratycznej stokrotce, która swoim pięknem, klasą i cnotą opromieniała śląską ziemię. Nie zabraknie wspomnień dotyczących tego jak książęta celebrowali Boże Narodzenie, jak się bawili i jakie sporty uprawiali. Spotkanie nadaje się dla dzieci.
Stowarzyszenie Wrazidlok budujące Szlak Magnatów Przemysłowych w ostatnich 12 miesiącach zorganizowało: IV konwentykle i IV rajzy. Widowiska zorganizowano w pałacach w Nakle i Świerklańcu, w Muzeum Powstań Śląskich i w kościele Zbawiciela w Tarnowskich Górach. Za każdym razem konwentykle promowały historię Śląska w przystępnej formie. Pokazy mody, koncerty, fotołowy towarzyszyły wykładom. Rajzy to pokazywanie wspaniałości śląskich miast. Dotychczas zaprezentowano atrakcje Bytomia i Chorzowa.

Arkadiusz Kuzio-Podrucki - dr nauk humanistycznych, historyk, publicysta. Jako historyk zajmuję się badaniem dziejów śląskiej szlachty i arystokracji oraz ich związków z europejskimi rodami. Od lat współpracuję z regionalnymi wydawnictwami ("Rococo" z Radzionkowa, Oficyna "Monos" z Tarnowskich Gór - wydawca m.in. "Kroniki Bytomskiej", "Kroniki Katowickiej", "Kroniki Chorzowskiej", "Montes Tarnovicensis"), prasą ("Dziennik Zachodni", "Gazeta Wyborcza. Gazeta w Katowicach", tygodnik "Gwarek", miesięcznik "Śląsk", miesięcznik "Nasza Historia. Dziennik Zachodni"), radiem (rozgłośnia w Opolu "Pro Fm", Polskie Radio Katowice) i telewizją (TVP O/Katowice). Jestem autorem licznych artykułów, odczytów, wykładów o dziejach regionu. Był członkiem Rady Programowej realizowanego przez starostwo powiatowe w Tarnowskich Górach a następnie Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim i Dom Współpracy PolskoNiemieckiej w Gliwicach projektu "Historia lokalna na przykładzie wybranych powiatów, miast i gmin".

Klaudiusz Jania - kompozytor, aranżer, pianista, organista, trębacz i dyrygent. Ma na swoim koncie kilkanaście płyt, oraz współpracę z wieloma instytucjami kultury w Polsce, koncertował w kraju i za granicą. Obecnie jest dyrygentem Koncertowej Orkiestry Dętej "Power of Winds "
Łukasz Zimnoch – doktor nauk politycznych, prezes Stowarzyszenia WRAZIDLOK, organizator wydarzeń promujących Śląsk i bogactwo jego kultury. Twórca Szlaku Magnatów Przemysłowych.

Powrót na stronę WWW:
https://katowicedzis.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

przekierowanie na domeny

Z katowicedzis na domeny