piątek, 21 września 2018

Dni Energii Miasta Katowice

Black to green - Dni Energii Miasta Katowice

Jak dbać o klimat jednocześnie oszczędzając? Ile energii daje nam słońce? Dlaczego warto zwrócić uwagę na transport publiczny? W sobotę 22 września warto wziąć udział w IV Dniach Energii Miasta Katowice. Przygotowano ciekawe warsztaty, konkursy i pokazy. Spotkajmy się o godzinie 11.00 na katowickim Rynku.
 
Takich Dni Energii jeszcze nie było. W tym roku czeka nas podwójna liczba atrakcji. Każdy, niezależnie od wieku, znajdzie tu coś ciekawego. Tegoroczne Dni Energii łączą się z finałem Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu i odbywają się 22 września, czyli w Dzień bez samochodu. Odwiedźmy zatem katowicki rynek, aby przekonać się, ile każdy z nas, w prosty sposób, może zrobić dla środowiska naturalnego. Zachęcamy, żeby dotrzeć na miejsce, wykorzystując ekologiczne formy mobilności, takie jak transport publiczny czy rower, albo też dzieląc się swoją przestrzenią w samochodzie.

Od godziny 11.00 do 17.00 swoją ofertę zaprezentują przedsiębiorstwa energetyczne działające w Katowicach. Uczestnicy będą mogli także dowiedzieć się, co charakteryzuje paliwa dobrej jakości, a także poznać zasady bezpiecznego użytkowania urządzeń grzewczych.

Dni Energii dla najmłodszych  Działając ekologicznie, działamy na rzecz naszych dzieci, dlatego w czasie Dni Energi nie może zabraknąć atrakcji dla młodszych i najmłodszych uczestników. Ciekawie zapowiada się między innymi pokaz umiejętności magika, który zawsze myśli o segregacji odpadów. Specjalne prezentacje przygotowują także katowickie szkoły. 
Fundacja ekologiczna Arka zaprasza do Kina dla klimatu, czyli specjalnej sali, w pełni zasilanej odnawialnymi źródłami energii, w której zobaczymy film dokumentalny i ekologiczne animacje. Kto chce się przekonać ile energii potrzebuje zwykły smartfon, niech spróbuje naładować baterię za pomocą roweru. 

Nie zabraknie także atrakcji dla dzieci zainteresowanych techniką.  Koło Naukowe „FOTON” Politechniki Śląskiej zaprasza na pokazy i warsztaty przestawiające technologie pozwalające wytwarzać energię. Przyjrzymy się jak działają ogniwa wodorowe, fotoogniwa, elektrownie i turbiny wiatrowe. Dowiemy się nawet jak pozyskać prąd wykorzystując cytryny albo różnicę temperatur. Z kolei Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych pokaże nam jak działają cewki Tesli, ręczne prądnice czy głośnik plazmowy. 

Każdy powinien zajrzeć do „Domu Ślązaka”, czyli pokoju, w którym przekonamy się, ile energii, zasobów naturalnych i pieniędzy kosztują nas takie zachowania jak włączony telewizor w pustym pokoju czy mycie zębów bez zakręcania wody. 

Muzyka i wycieczki  Dni Energii to także okazja do posłuchania dobrej i różnorodnej muzyki. Zagra GIG BAND. Nie zabraknie także koncertu fortepianowego (Rafał Mokrzycki zagra utwory Chopina, które są najbardziej popularne w Japonii), a na koniec zaprezentuje się zespół AROUND THE BLUES. 

Częścią wydarzenia są także bezpłatne wycieczki, na które zabierzemy się ze specjalnego przystanku przy ulicy Młyńskiej 4. Zobaczymy między innymi ścieżkę edukacyjną w Oczyszczalni Gigablok, budynek pasywny w Parku Naukowo - Technologicznym Euro - Centrum, Elektrociepłownię - Zakład Wytwarzania Katowice oraz las w Muchowcu i dostrzegalnię przeciwpożarową. 

Nie tylko na rynku, nie tylko w sobotę  Plenerowe spotkanie na katowickim rynku to tylko część tegorocznych Dni Energii Miasta Katowice, które rozpoczynają się w piątek 21 września od konferencji organizowanej w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Jej uczestnikami będą samorządowcy i uczniowie. Część dla samorządów poświęcona będzie między innymi strategii zrównoważonej transformacji regionów górniczych i zmianom klimatu. W grudniu odbędzie się w Katowicach COP 24, czyli Szczyt Klimatyczny ONZ, dlatego też tematyka klimatu i szczytu klimatycznego zdominuje również konferencję organizowaną z myślą o uczniach katowickich szkół. 

Udział w wydarzeniach na katowickim rynku (sobota 22 września, godz. 11.00 – 17.00) jest bezpłatny i dostępny dla każdego. Udział w konferencji jest możliwy tylko dla wcześniej zarejestrowanych gości. Organizatorem Wydarzenia jest Miasto Katowice, współorganizatorami są ZEC Katowice S.A. oraz Tauron Ciepło sp. z o.o., natomiast Wojewódzki

Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach objął wydarzenie patronatem honorowym. IV Dni Energii Miasta Katowice są dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. 

Wykłady w pawilonie edukacyjnym „dobry klimat” w dniu 22.09.2018 r.:

12:20 – 12:40 Niska emisja "bez ściemy", czyli jak ogrzewać domy tanio i ekologicznie

12:50 – 13:10 Efektywność energetyczna w budynkach mieszkalnych - technologie i możliwości wsparcia finansowego

13:20 – 13:40 Dobry klimat

13:50 – 14:10 Adaptacja do zmian klimatu jest dla wszystkich

14:20 – 14:40 Obowiązki i odpowiedzialność producentów kotłów grzewczych na paliwo stałe w świetle obowiązujących przepisów UE i krajowych

14:50 – 15:10 Jak wybrać bezpieczne oświetlenie LED?

15:20 – 15:40 Energia z lasu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

przekierowanie na domeny

Z katowicedzis na domeny