niedziela, 11 listopada 2018

W Dobrym Klimacie

Las w słoiku i na warsztacie, naturalne kosmetyki, siła ziół, pszczoły, warsztaty bębniarskie, ogrody społeczne oraz tajemnice naszego mózgu. A do tego koncerty, spektakle teatralne, wystawy, projekcje filmowe, wykłady i spotkania. Listopadowy program działań w Dobrym Klimacie, pawilonie ustawionym na katowickim rynku z okazji grudniowego szczytu klimatycznego, na pewno zainteresuje dzieci i dorosłych.

Warto zobaczyć przedstawienia przygotowane przez Teatr Lalek Marka Żyły. Będą tam prezentowane między innymi przygody rycerza Janka walczącego ze strasznym smogiem. Poznamy także Kapitana Siwobrodego i foliową Syrenkę. A to nie koniec atrakcji. Wstęp oczywiście bezpłatny. Spektakle zobaczymy między innymi w weekendy (17 listopada, 1 i 2 grudnia).

ABC szczytu klimatycznego

Czym jest 24. Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu (COP24)?

A czym 14. Spotkanie Stron Protokołu z Kioto (CMP 14) oraz Konferencja Sygnatariuszy Porozumienia Paryskiego (CMA 1)? Co wypracowano podczas poprzednich spotkań? Czy jesteśmy przygotowani na zmiany klimatu? W każdy piątek listopada, o godzinie 19.00, będziemy poznawać czym jest szczyt klimatyczny i jakie zadania stawiają sobie jego uczestnicy. To kolejna listopadowa nowość w Dobrym Klimacie.

Inspirowane książkami

W poniedziałki o godzinie 18.00 Dobry Klimat zaprasza na spotkania z autorami książek. W listopadzie będzie ich wyjątkowo dużo. Zostaną tylko kurczaki… O przyrodzie i literaturze – to tytuł spotkania z profesorem Ryszardem Koziołkiem, literaturoznawcą, znawcą Sienkiewicza, byłym przewodniczącym jury nagrody literackiej NIKE. Widzimy się 12 listopada. Spotkanie poprowadzi Ewa Niewiadomska.

Tydzień później – 19 listopada – pawilon na katowickim rynku odwiedzą Leszek Mazan oraz Patrycja Machałek. Najpierw, z pomocą Leszka Mazana, spojrzymy między innymi na to, jak ochronę przyrody rozumiał Władysław Jagiełło, a jak wojak Szwejk. Następnie Patrycja Machałek, autorka książki: "Siła ziół", nauczy nas, jak wyhodować na parapecie własny ziołowy ogród, wyjaśni, czy rzeczywiście zioła mają taką potężną moc, zdradzi, jak je zmienić w ...nalewkę.

Rozmowy poprowadzi Agnieszka Strzemińska. Listopadowe wieczory z książką w Dobrym Klimacie zakończy spotkanie, w czasie którego Marek Kaczmarzyk oraz Maciej Żerdziński, z pomocą Jadwigi Woźnikowskiej, zdradzać będą sekrety naszego mózgu.

Czym są memy? Kto jest większym autorytetem dla dziecka: rówieśnik czy rodzic? Dlaczego się rozpraszamy? Czy dziewczynki uczą się szybciej? Jak mózg reaguje na coraz więcej bodźców? Czym się różni hobby od natręctwa? To tylko część z pytań, na które będziemy szukać odpowiedzi. Warto zapamiętać termin – poniedziałek 26 listopada, godz. 18.00.

Muzyka

We wtorki Dobry Klimat zaprasza na spotkania muzyczne. 13 listopada duet Bucket Guys udowodni, że zwykłe wiadro też może inspirować. Alek Podolski oraz jego bratanek Oskar grają na wiadrach od kilku lat, a już prezentowali swoje umiejętności w Barcelonie, Dublinie czy Berlinie. Wspierali także zespół Hey w trasie koncertowej.

20 listopada nadal pozostajemy w dobrym rytmie. Tym razem będzie to rytm mazura, oberka, kujawiaka, poloneza i innych tańców. Z pomocą Zdzisława Smucerowicza dzieci poznają i zagrają znane melodie ludowe przy pomocy instrumentów wykonanych z materiałów ekologicznych. Będzie można także potańcować.

A kto się nauczy oberków, niech pamięta, że 27 listopada do tańca będą nas porywać Rube Świnie, kapela która łączy folkową improwizację z jazzową fantazją, a całość mnoży jeszcze przez energetyczną radość ze wspólnego grania. Dodatkowo w sobotę 24 listopada wystąpi młody katowicki zespół Not To Easy.

Zmiany klimatyczne – spotkania z naukowcami

Badania naukowe wskazują, że to my ludzie jesteśmy odpowiedzialni za ocieplający się klimat. W każdą środę, wraz z profesorem Piotrem Skubałą, rozmawiamy o zmianach klimatu. I tak: 7 listopada rozpoczęto od projekcji filmu "Nasze jutro", który oferuje fascynujące, ale też przerażające spojrzenie na przyszłość Ziemi i rozpadający się ekosystem.

Tydzień później ojciec Stanisław Jaromi zaprezentuje jak do zmian klimatycznych podchodzą Chrześcijanie. 

21 listopada znów będzie filmowy. Luc Besson i fotograf Yann Arthus-Bertrand zabiorą nas w podróż w głąb australijskiej rafy koralowej, pokażą amazońskie lasy, bezkresną pustynię Gobi i industrialne dzielnice Szanghaju. Jednak ich flm Home – "S.O.S Ziemia!", nie tyle pokazuje piękno planety, ile ostrzega przed jej zniszczeniem.

28 listopada, na zakończenie całego cyklu, zaplanowano spotkanie z dr Wojciechem Szymalskim, który zdradzi jak miasta mogą się bronić przed zmianą klimatu.

Filmowa apokalipsa

W czwartki o godzinie 18.00, dzięki zaangażowaniu kolektywu Kino Domowe, spoglądamy na przyszłość naszej planety z perspektywy produkcji hollywoodzkich. Każdą projekcję poprzedza prelekcja, a kończy dyskusja o filmie.

W listopadzie zobaczymy między innymi: jak zmieniała się planeta, którą rządzą małpy, zobaczymy świat, w którym ludzie nie mogą już mieć dzieci, sprawdzimy dlaczego 6 lat temu nie doszło do końca świata, przekonamy się jak Alaska potraf kształtować charaktery.

Warsztaty

Piątek – weekendu początek. A skoro mamy trochę więcej czasu, to możemy wziąć udział w dłuższych spotkaniach i warsztatach. Dobry klimat zaprasza między innymi na naukę tworzenia mikroświatów w słoiku (17 listopada) albo warsztaty z tworzenia naturalnych kosmetyków (1 grudnia).

Lasy

Z gospodarzami katowickich (polskich) lasów porozmawiamy miedzy innymi o: polskim modelu leśnictwa i trwale zrównoważonej gospodarce leśnej, funkcjach lasów, ich ochronie, hodowli i użytkowaniu, adaptacji lasów do zmian klimatu, a także wpływie zmian klimatycznych na lasy.

Nie zabraknie także leśnych gospodarstwach węglowych (LGW) i działań zmierzających do zwiększenia wiązania CO2  przez lasy. Przyjrzymy się wielkim gradacjom owadów i katastrofach pustoszących polskie lasy. Porozmawiamy o drewnie jako przyjaznym, ekologicznym i odnawialnym surowcu oraz jego znaczeniu dla człowieka oraz o produktach pochodzących z lasu: grzybach, jagodach, ziołach.

Spotkania z leśnikami odbywać się będą zarówno w tygodniu, jak i w weekendy i są adresowane do całych rodzin.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

przekierowanie na domeny

Z katowicedzis na domeny